خیز تاشکند و مسکو برای افزایش مبادلات بازرگانی به۶ میلیارد دلار

سفیر ازبکستان در روسیه گفت: مبادلات بازرگانی ۲ کشوردر ۶ ماه گذشته سال جاری میلادی به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش شکورنیوز در تاشکند، «بهرام اشرفخان اف» سفیر ازبکستان در روسیه گفت: مبادلات بازرگانی ۲ کشور در ۶ ماه گذشته سال جاری میلادی به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده و «تاشکند» و «مسکو» برنامه ریزی می‌کنند این شاخص را در آینده نزدیک به ۶ میلیارد دلار برسانند.

اشرفخان اف در نشستی افزود: روسیه بزرگترین همکار بازرگانی ازبکستان می‌باشد و مبادلات بازرگانی ۲ کشور در سال گذشته میلادی ۱۵ درصد افزایش یافته و در سطح ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است.  

سفیر ازبکستان در روسیه اظهار داشت: اگر این آهنگ همکاری متقابل بین ازبکستان و روسیه حفظ شود تا پایان سال جاری میلادی مبادلات بازرگانی ۲ کشور باید از سطح ۵ میلیارد دلار فراتر می‌رود و ۲ کشور برنامه ریزی می کنند این شاخص را تا ۶ میلیارد دلار برسانند.

وی خاطرنشان کرد: ۲ کشور در زمینه گسترش بیش از پیش همکاری‌های سرمایه گذاری و صنعتی از پتانسیل بزرگی برخوردار هستند.  

اشرفخان اف ادامه داد: از آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی سرمایه گذاری‌های جذب شده از روسیه به ازبکستان در سطح ۶۰۰ میلیون دلار قرار گرفت.

وی افزود: طی این مدت در ازبکستان ۱۱۴ شرکت جدید با سرمایه سرمایه گذاران روسیه ایجاد شد و برخی از آنها با ۱۰۰ درصد سرمایه سرمایه گذاران روس ایجاد شده است.

اشرفخان اف تصریح کرد: بدین ترتیب، از لحاظ تعداد کارخانجات تازه افتتاح شده با سرمایه خارجی در ازبکستان روسیه مقام اول را کسب کرده است.

هم اکنون در ازبکستان بیش از ۹۶۱ واحد شرکت مشترک از جمله ۸۱۰ شرکت مشترک و ۱۵۱ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران روسیه فعالیت می‌کنند.

در ازبکستان نمایندگی ۶۴ شرکت روسیه به ثبت رسیده است.

مبادلات بازرگانی این ۲ کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی در سطح ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است.

روسیه استقلال این کشور را در تاریخ ۲۰ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح

سامانه پیامک : ۳۰۰۰۸۸۳۰۳۰۳۰۰۰پست الکترونیک: info@zakernews.ir

قالب وردپرس